Лідери G7 домовилися звести до нуля викиди СО2 до 2050 року.
Програма глобального переходу промисловості до нульового рівня парникових викидів починає діяти. Про це йдеться в спільній заяві лідерів країн Великої сімки G7 за підсумками саміту в британському графстві Корнуолл, повідомляє S&P Global Platts.
Документ передбачає прискорення впровадження технологій декарбонізації і гармонізацію «зелених» екологічних стандартів в металургії, цементній, хімічній та нафтохімічній промисловості.
Очікується, що це буде сприяти «озелененню» світової економіки в цілому.
Заява G7
Ми зобов’язуємося звести до нуля парникові викиди не пізніше 2050 року, скоротив вдвічі наші колективні викиди до 2030 року, збільшив і покращив фінансування боротьби зі зміною клімату до 2025 року.
Також лідери G7 домовилися до кінця поточного року припинити будь-яку підтримку розвитку вугільної енергетики через експортне фінансування, інвестиції та інші інструменти.
При цьому Канада, Німеччина, Великобританія і США нададуть до $2 млрд. для підтримки відмови бідних країн від вугільної промисловості. Це фінансування буде виділятися через кліматичні інвестиційні фонди.
Крім того, G7 зобов’язалися збільшити частку автобусів, поїздів, судів та літаків з нульовим рівнем вуглецевих викидів, а також прискорити поетапну відмову від автомобілів на дизельних та бензинових двигунах.
European Green Deal
Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.
В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.
В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.
Декарбонізація в Україні
В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.
Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.