Новини

G7 надала старт декарбонізації світової промисловості

14.06.2021

Лідери G7 домовилися звести до нуля викиди СО2 до 2050 року.

Програма глобального переходу промисловості до нульового рівня парникових викидів починає діяти. Про це йдеться в спільній заяві лідерів країн Великої сімки G7 за підсумками саміту в британському графстві Корнуолл, повідомляє S&P Global Platts.

Документ передбачає прискорення впровадження технологій декарбонізації і гармонізацію «зелених» екологічних стандартів в металургії, цементній, хімічній та нафтохімічній промисловості.

Очікується, що це буде сприяти «озелененню» світової економіки в цілому.

Заява G7

Ми зобов’язуємося звести до нуля парникові викиди не пізніше 2050 року, скоротив вдвічі наші колективні викиди до 2030 року, збільшив і покращив фінансування боротьби зі зміною клімату до 2025 року.

Також лідери G7 домовилися до кінця поточного року припинити будь-яку підтримку розвитку вугільної енергетики через експортне фінансування, інвестиції та інші інструменти.

При цьому Канада, Німеччина, Великобританія і США нададуть до $2 млрд. для підтримки відмови бідних країн від вугільної промисловості. Це фінансування буде виділятися через кліматичні інвестиційні фонди.

Крім того, G7 зобов’язалися збільшити частку автобусів, поїздів, судів та літаків з нульовим рівнем вуглецевих викидів, а також прискорити поетапну відмову від автомобілів на дизельних та бензинових двигунах.

European Green Deal

Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.

В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.

В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.