Green Deal в Україні

Екомодернізація коштуватиме холдингу Centravis більше 140 млн. грн.

28.04.2021

Український виробник безшовних нержавіючих труб Centravis реалізуватиме кілька проєктів вартістю більш ніж 140 млн. грн., головна мета яких є екомодернізація трубних потужностей.

Серед таких проєктів – комплексна реконструкція ділянки хімічної обробки труб, будівництво системи реагентної очистки кислотних стоків, а також перехід на автономні модульні котельні. Екомодернізація основної частини проєктів планується завершити до кінця 2021 року.

Одна з цілей екопрограм Centravis – виключити використання енергоємного лужного розплаву шляхом кардинальної зміни технології хімічної обробки безшовних труб. З цією метою компанія уклала контракт на поставку нової травильної ванни, монтаж якої запланований на перше півріччя-2021.

Також в рамках цієї програми буде проведена комплексна реконструкція всієї ділянки хімічної обробки труб, включаючи порожній ремонт вентиляційної системи. Вартість всього комплексу заходів в рамках цього проекту складе більше 70 млн. грн.

Крім цього, Centravis планує будівництво системи реагентної очистки кислотних стоків до 2022 року. Вартість проєкту складе більше 45 млн. грн. Його реалізація дасть можливість підвищити стандарт очищення стічних вод, реалізовувати шлами, отримані в процесі очищення стічних вод для повторної переробки, запустити рециклинг очищеної води з її повторним використанням в якості технічної води для потреб реагентної установки.

В 2021 році Centravis перейде на автономні модульні котельні та відмовиться від централізованого постачання пари й опалення, що зробить виробництво більш енергоефективним. При цьому компанія знизить викиди СО2 на 140 тонн/міс. Очікувана вартість проєкту – близько 25 млн. грн.

НВВ2

1 квітня 2021 року Мінекології представило проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Другого національно визначеного внеску України в Паризьку угоду» і запустило процедуру консультацій з громадськістю. Зазначений документ пропонує на загальнонаціональному рівні знизити викиди парникових газів до 2030 року до 35% від рівня 1990 року. Уряд може затвердити НВВ2 на початку літа.

26-я сесія конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату пройде в Глазго з 1 по 12 листопада 2021 року. До цього Україна має намір представити НВВ2.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак вона існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.