Зелена металургія

Найбільша металургійна компанія Австралії BlueScope Steel почне планові роботи з модернізації доменної печі №6 потужністю 2,1 млн. т сталі на рік на меткомбінаті Port Kembla (штат Новий Південний Уельс). У компанії не вірять, що низьковуглецеві технології виплавки стали настільки розвинені, щоб стати альтернативою.

Нові власники, на відміну від чиновників, намагаються не мотлошити ім’я Маска марно: від здобуття контролю над родовищами до їхньої комерційної експлуатації – дистанція немаленька, особливо в Україні.

Маска він згадує не тільки для красного слівця. Літій – ключовий елемент в акумуляторах електромобілів, побутових приладів, планшетів і смартфонів. Завдяки переходу автотранспорту на електродвигуни з грудня 2015-го по січень 2021 року літій подорожчав на 80%, до $9000 за тонну. Правда, із запуском нових родовищ і нарощуванням видобутку ціни дедалі більше відхиляються від піку, досягнутого у грудні 2017-го, коли літій коштував $15 000 за тонну. Morgan Stanley прогнозує, що до 2025 року вартість знизиться ще на 30%.

Високий попит на літій збережеться років 20–30, упевнений Жернов, але Україні не варто помилятися щодо себе: з 80 млн т світових запасів на нашу країну припадає 0,4%. «Геологічна служба США додає до розвіданих запасів літію по 30% щорічно», – наводить приклад Жернов. Одна з об’єктивних переваг України – прагнення Євросоюзу зменшити залежність від занадто віддалених виробників літію. «У Європі будуються нові потужності з виробництва катодів і батарей – це драйвер зростання попиту на літій у ЄС, а ми знаходимося поруч», – говорить директор українського представництва Millstone Максим Шинкаренко. «Ми ще можемо встигнути «впіймати» цей інтерес, але часу залишилося мало», – наполягає Жернов.