Новини

Віце-президент ЄК назвав введення вуглецевого податку питанням «життя та смерті» для промисловості

21.01.2021

Заступник голови Єврокомісії Франс Тіммерманс назвав введення вуглецевого податку (Carbon Border Adjustment Mechanism) ключовим фактором для виживання європейської промисловості.

Це мито діятиме щодо промпродукції з тих країн поза Євросоюзом, які не будуть скорочувати викиди СО2.

Це питання життя і смерті для нашої промисловості. Якщо інші країни не будуть рухатися в напрямку скорочення викидів парникових газів, ми повинні захистити Євросоюз від порушення конкуренції та від ризику «витоку» вуглецю.

Франс Тіммерманс

За його словами, перші пропозиції по введенню CBAM Єврокомісія оприлюднить до кінця червня 2021 року. Це частина широкого пакету кліматичного законодавства, спрямованого на скорочення викидів СО2 на 55% до 2030 року.

«Витік вуглецю»

«Витік вуглецю» може статися, якщо промисловці почнуть переносити свої виробництва з Європи в країни з менш жорсткою політикою щодо СО2.

«Чим більше країн почнуть займатися екологією, тим менше буде необхідності в прикордонному вуглецевому миті», – підкреслив Ф.Тіммерманс.

Якщо цього не відбудеться, то ЄК прискориться з введенням вуглецевого податку. І тоді європейська промисловість вже у цьому році відчує ефект від введення вуглецевого мита щодо імпортерів.

Нагадаємо

В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.

До листопада 2021 року майже 200 країн в світі мають свої сформулювати зобов’язання зі скорочення парникових викидів до 2030 року в рамках Паризького угоди. Україна планує взяти на себе зобов’язання (НВВ2) по скороченню викидів СО2 на 58-64% в порівнянні з 1990 роком.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак вона існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.