Новини

Швеція виробила першу зелену сталь без використання вугілля

19.08.2021

Металургійна компанія SSAB (Швеція) поставлятиме цю зелену сталь автовиробнику Volvo.

Перша у світі поставка споживачеві зеленої сталі, виробленої без використання вугілля, відбулася у Швеції.

Шведське підприємство HYBRIT заявило, що поставляє сталь виробнику вантажівок Volvo AB в якості пробного запуску перед повним комерційним виробництвом у 2026 році.

Volvo заявила, що почне виробництво прототипів автомобілів і компонентів з зеленої стали у 2021 році.

Швеція

На виробництво сталі з використанням вугілля припадає близько 8% світових викидів парникових газів. Рік тому компанія HYBRIT почала випробування на своєму пілотному заводі з виробництва екологічно чистої сталі в Лулео, Швеція.

Компанія планує замінити коксівне вугілля, традиційно необхідне для виробництва сталі з руди, на відновлювану електроенергію і водень. Водень є ключовою частиною плану ЄС щодо досягнення нульових викидів парникових газів до 2050 року.

Швеція

HYBRIT належить металургійній компанії SSAB, державній компанії Vattenfall і гірничодобувній компанії LKAB. На SSAB припадає 10% викидів вуглекислого газу у Швеції та 7% в Фінляндії.

Інше підприємство з виробництва екологічно чистої сталі, H2 Green Steel, планує побудувати на півночі Швеції сталеливарний завод, який працюватиме без викопного палива, а виробництво почнеться у 2024 році.

European Green Deal

Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.

В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.

В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.