Новини

Перехід на зелену металургію допоможе Китаю швидше скорочувати викиди СО2 – експерт

02.04.2021

Китайським виробникам сталі буде складно досягти цільового показника по скороченню викидів СО2 до 2025 року. Проте перехід на зелену металургію прискорить цей процес, вважає Гуо Гайфей, заступник директора Центру екоінновацій при Інвестиційній асоціації Китаю.

«Для досягнення цієї мети китайські сталеливарні компанії повинні змінити свої методи виробництва та замінити твердий кокс електрикою. Це призведе до збільшення витрат на виробництво сталі і зменшення рентабельності. Деякі виробники стали можуть в результаті скоротити виробництво», – сказав він, передає китайське державне видання Global Times.

Зміни в галузі також зачеплять видобувні та збутові підприємства. Можна очікувати звуження сектора коксохімічної промисловості, в той час як енергетичні компанії нарощуватимуть інвестиції в екологічно чисту генерацію, наприклад, вітряні електростанції.

Більш високі витрати на виробництво сталі також підвищать вартість сировини для таких галузей, як нерухомість і інфраструктура. В кінцевому підсумку це призведе до підвищення цін на житло. Ймовірно, це також позначиться на автомобільній галузі.

Гуо Гайфей

Global Times пише, що китайська металургія досягне піку викидів CO2 в 2025 році, в той час як задекларована центральним урядом мета для країни – досягти піку викидів в 2030 році, а вуглецевої нейтральності – в 2060.

Очікується, що до 2030 року обсяг викидів вуглекислого газу в сталеливарній промисловості знизиться на 30% в порівнянні з піковим рівнем викидів в галузі.

Найбільш ефективний метод досягнення цієї мети – контроль над загальним обсягом виробництва сталі в країні, вважає представник дослідницького центру Lange Steel Ван Гоцин. За його словами, меткомпаніям також доведеться оптимізувати свої виробничі процеси і впроваджувати нові технології, в тому числі використання водню.

Металургійна промисловість Китаю відповідає за 15% всіх викидів СО2 в країні. Ряд сталеливарних компаній з КНР вже представив свої плани екологічної трансформації відповідно до цілей уряду.

Зелена металургія в Китаї

В Китаї почали готувати програму переходу на зелену металургію з фінансовими стимулами.

В структурі Китайської асоціації чавуну і сталі (CISA) функціонуватиме новий комітет, в сферу компетенції якого увійде планування скорочення викидів СО2, R&D технологій скорочення викидів СО2. Він також займатиметься розробкою регуляторних політик і фінансових стимулів для проведення екомодернізаціі металургії.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак вона існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.