Новини

Найбільша установка з виробництва водню в Швеції з’явиться на меткомбінаті Ovako

01.07.2021

Ovako першим у світі буде нагрівати сталь за допомогою водня перед її прокаткою.

Декілька шведських та норвезьких компаній об’єдналися у консорціум для будівництва водневої установки потужністю 17 МВт на металургійному комбінаті Ovako AB у місті Хофорс, Швеція.

Реалізація цього проєкту дозволить Ovako першим у світі нагрівати сталь за допомогою водня перед її прокаткою. І це буде кроком до кліматично нейтрального виробництва. Проєкт також створить можливості для розвитку водневої інфраструктури для транспортного сектору.

Окрім Ovako у консорціум входять Nel Hydrogen Electrolyser, підрозділ норвезького Nel ASA, який постачатиме електролізерне обладнання, Volvo AB, Hitachi ABB Power Grids Sweden та H2 Green Steel.

Ovako
Металургійний комбінат Ovako (Хофорс, Швеція)

За оцінками Ovako, це буде найбільший кліматично-нейтральний завод з виробництва водню у Швеції. Проєкт вартістю 21 мільйон доларів США підтримується Шведським енергетичним агентством.

За умови вчасного отримання дозволів електролізер, як очікується, буде встановлений до кінця 2022 року. Він зменшить викиди вуглекислого газу (CO2) Ovako для виробництва метпродукції на 50% від і без того низьких рівнів.

Водневу установку можна використовувати гнучко, тим самим підтримуючи стабільність мережі та дозволяючи збільшити кількість відновлюваних джерел енергії. Залишкове тепло також може застосовуватись для централізованого опалення.

За словами Ларса Стенквіста, технічного директора Volvo Group, зелений водень буде важливим енергетичним вектором для вантажних перевезень на великі відстані. «Децентралізоване виробництво водню в металургійній промисловості дуже добре відповідає потребі транспортної галузі у некопальному паливі», – сказав Стенквіст.

Eurofer оцінює інвестиції

Інвестиції металургійних компаній ЄС у нові технології виплавки сталі повинні скласти 144 млрд. євро, прогнозує Eurofer. Завдяки цьому вони досягнуть кліматичної нейтральності до 2050 року відповідно до European Green Deal. Джерелом цих інвестицій можуть стати кошти самих підприємств, державне фінансування, наприклад, EU Innovation Fund. Крім цього, доцільно залучати доходи від системи торгівлі квотами на викиди СО2.

Впровадження нових технологій призведе до збільшення витрат на виробництво сталі і цін на металопродукцію у діапазоні від 35% до 100% від поточного рівня. Крім того, металургам знадобиться до 400 ТВт-год кліматично нейтральної електроенергії, що в 7 разів перевищує поточні можливості енергосектора.

Зелена сталь в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак вона існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.