Новини

На шведському заводі HYBRIT вперше виробили зелене залізо

22.06.2021

Для цього в процесі прямого відновлення заліза за технологією HYBRIT використовували газоподібний водень

Шведська металургійна компанія SSAB, енергетичний концерн Vattenfall і гірнича компанія LKAB вперше на пілотному заводі HYBRIT (місто Лулео, Швеція) виробили губчасте залізо без використання викопних вуглеводнів. Про це повідомив S&P Global Platts.

Виробництво зеленого заліза відбувалося з використанням газоподібного водню, що не містить викопних вуглеводнів.

Завершення пілотних випробувань, на думку трьох компаній, доводить можливість використання газоподібного водню, що не містить викопних вуглеводнів, в процесі прямого відновлення заліза (DRI).

HYBRIT
Пілотний завод HYBRIT (місто Лулео, Швеція)

Зараз на заводі HYBRIT вироблено близько 100 т зеленого заліза з використанням газоподібного водню. На думку SSAB, Vattenfall і LKAB, це є «вирішальним кроком на шляху до виробництва сталі, яка не містить викопних вуглеводнів».

Мартін Ліндквіст, президент і генеральний директор SSAB

Це великий прорив як для нас, так і для всієї чорної металургії. LKAB – майбутній постачальник зеленого губчастого заліза, і це важливий крок в правильному напрямку. Прогрес з HYBRIT дозволяє нам підтримувати темпи нашого переходу. Уже в 2026 році ми почнемо перехід на промислове виробництво з першого демонстраційного заводу в Елліваре, Швеція.

За його словами, компанія в цьому році має намір почати поставляти невеликі обсяги зеленої сталі клієнтам, але в 2026 році перейти на великі обсяги поставок.

SSAB, Vattenfall і LKAB повідомили, що технологія виробництва на заводі HYBRIT передбачає уловлювання близько 90% викидів в сталеплавильному виробництві.

Нагадаємо, що раніше SSAB заявила про намір побудувати до 2026 року свій перший дослідний завод з виробництва губчастого заліза без використання викопного палива в місті Елліваре, Швеція. Очікується, що спочатку потужності підприємства будуть нараховувати 1,3 млн т зеленого заліза на рік.

Eurofer оцінює інвестиції

Інвестиції металургійних компаній ЄС у нові технології виплавки сталі повинні скласти 144 млрд. євро, прогнозує Eurofer. Завдяки цьому вони досягнуть кліматичної нейтральності до 2050 року відповідно до European Green Deal. Джерелом цих інвестицій можуть стати кошти самих підприємств, державне фінансування, наприклад, EU Innovation Fund. Крім цього, доцільно залучати доходи від системи торгівлі квотами на викиди СО2.

Впровадження нових технологій призведе до збільшення витрат на виробництво сталі і цін на металопродукцію у діапазоні від 35% до 100% від поточного рівня. Крім того, металургам знадобиться до 400 ТВт-год кліматично нейтральної електроенергії, що в 7 разів перевищує поточні можливості енергосектора.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.