Новини

Метінвест розвиватиме умовну «зелену» металургію в Італії

05.05.2021

Український сталеливарний гігант «Метінвест» досі вирішує, чи варто вкластися у будівництво нового металургійного заводу біля місту Трієст, на півночі Італії.

Про це виданню Fastmarkets повідомив представник італійського виробника металургійного обладнання Danieli.

«Метінвест» серйозно розглядає можливість будівництва заводу з виробництва листового прокату потужністю 2,5 млн. т на рік. Його продукція буде відвантажуватися на ринки Північної Італії на Європи», – сказав співрозмовник з Danieli.

На майбутньому підприємстві буде встановлені тільки прокатні стани, без сталеливарного цеху. Локація метзаводу розташована поблизу морського порту Трієсту. Після завершення будівництва «Метінвест» створить 450 нових робочих місць з опцією набору 500 додаткових людей. При цьому джерела фінансування цього проекту не вказуються.

Як зазначає представник Danieli, підприємство вироблятиме «зелену» сталь, проте напівфабрикати (сляби) під нього будуть постачатися з українських комбінатів «Метінвесту» зі значним вуглецевим слідом. Нагадаємо, що киснево-конверторна технологія має викиди на приблизно 1800 – 2000 кг СО2 на тонну сталі.

Метінвест Маріуполь
Домені печі у Маріуполі

Eurofer оцінює інвестиції

Інвестиції металургійних компаній ЄС у нові технології виплавки сталі повинні скласти 144 млрд. євро, прогнозує Eurofer. Завдяки цьому вони досягнуть кліматичної нейтральності до 2050 року відповідно до European Green Deal. Джерелом цих інвестицій можуть стати кошти самих підприємств, державне фінансування, наприклад, EU Innovation Fund. Крім цього, доцільно залучати доходи від системи торгівлі квотами на викиди СО2.

Впровадження нових технологій призведе до збільшення витрат на виробництво сталі і цін на металопродукцію у діапазоні від 35% до 100% від поточного рівня. Крім того, металургам знадобиться до 400 ТВт-год кліматично нейтральної електроенергії, що в 7 разів перевищує поточні можливості енергосектора.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.