Інвестиції металургійних компаній ЄС у нові технології виплавки сталі повинні скласти 144 млрд. євро. Завдяки цьому вони досягнуть кліматичної нейтральності до 2050 року відповідно до European Green Deal.
Про це заявив Адольфо Айєлло (Adolfo Aiello), директор з питань клімату та енергетики європейського сталевого лобі Eurofer.
Впровадження нових технологій призведе до збільшення витрат на виробництво сталі і цін на металопродукцію у діапазоні від 35% до 100% від поточного рівня. Крім того, металургам знадобиться до 400 ТВт-год кліматично нейтральної електроенергії, що в 7 разів перевищує поточні можливості енеросектора.
Згідно з European Green Deal, європейський сталеливарний сектор до 2030 року має скоротити викиди СО2 на 55% до рівня 1990-го. А до 2050 року металурги повинні досягти кліматичної нейтральності.
Джерелом цих інвестицій можуть стати кошти самих підприємств, державне фінансування, наприклад, EU Innovation Fund. Крім цього, доцільно залучати доходи від системи торгівлі квотами на викиди СО2.
Ми підтримуємо кліматичні амбіції, але їх потрібно досягти найбільш низьковитратних способом. Це означає, що необхідно краще захищати від carbon leakage і більше підтримувати низьковуглецеві технології.
Адольфо Айєлло
За його словами, за останні кілька років квоти на викиди СО2 в ЄС суттєво подорожчали – з 7 євро за тонну до близько 40 євро за тонну. А в цьому десятилітті вони можуть досягти тризначних значень.
Саме в зв’язку з цим Eurofer наполягає на введенні так званого «вуглецевого» податку (Carbon Border Adjustment Mechanism) з одночасним продовженням на 8 років видачі безкоштовних дозволів (квот) на викиди СО2 для європейських металургів.
Як може працювати CBAM
Європарламент 10 березня 2021 року підтримав запровадження вуглецевого податку в жорсткому варіанті. Він захистить європейські компанії від дешевого імпорту з тих країн, які не займаються декарбонізацією економіки.
Розмір вуглецевого податку буде прив’язаний до вартості квот на парникові викиди в ЄС (EU Emissions Trading System). Таким чином, CBAM стане частиною ширшої європейської промислової стратегії. Його дія поширюватиметься на весь імпорт продукції та коммодітіз, що підпадають під систему торгівлі квотами.
Раніше заступник голови Єврокомісії Франс Тіммерманс назвав введення вуглецевого податку ключовим фактором для виживання європейської промисловості. «Це питання життя та смерті для нашої промисловості. Якщо інші країни не будуть рухатися в напрямку скорочення викидів парникових газів, ми повинні захистити Євросоюз від порушення конкуренції та від ризику «витоку» вуглецю», – сказав він.
Декарбонізація в Україні
В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.
Однак вона існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.