Новини

BMW інвестуватиме у електрометалургійний стартап Білла Гейтса

16.03.2021

Автомобілебудівний концерн BMW Group прийняв рішення інвестувати кошти через свій венчурний фонд BMW i Ventures у американський стартап Boston Metal. Останній створений під егідою Массачусетського інституту технологій та підтримується Біллом Гейтсом.

Ми систематично виокремлюємо в мережі наших постачальників сировинні матеріали і компоненти з високим вмістом викидів СО2 при виробництві. Металопродукція – одна з них, але вона важлива для автомобілебудування. Тому ми поставили перед собою мету постійно скорочувати викиди СО2 в нашому ланцюжку поставок сталі.

Андреас Вендт (Andreas Wendt), член правління BMW, відповідальний за закупівлі

За його словами, до 2030 року викиди СО2 слід знизити на близько 2 млн. т в порівнянні з сьогоднішнім рівнем.

Білл Гейтс вкладає у зелену металургію

Boston Metals винайшла технологію виробництва сталі без викидів СО2 з використанням електроенергії та планує довести її використання до промислових масштабів. Її суть полягає в тому, щоб пропускати електричний струм через 2-метрову камеру, усередині якої знаходиться «суп з розплавлених оксидів», включаючи залізну руду.

Далі у отримане чисте залізо додаються інші елементи, в результаті чого на виході отримується високоякісна безвуглецева сталь (за умови використання е/енергії з відновлюваних джерел).

Як повідомляло раніше Financial Times, такі невеликі модулі можуть замінити великі доменні печі на виробництвах, які є великими генераторами двоокису вуглецю. У той же час суттєвою перешкодою для реалізації таких проектів є високі ціни на електроенергію.

Якби наші витрати на електроенергію перебували на тому ж рівні, що і у виробників алюмінію – а це від $15 до $35 за МВт-г, ми були б конкурентоспроможними навіть без вуглецевого податку. І це дійсно змінить світ.

голова проєкту Boston Metals Тадеу Карнейро (Tadeu Carneiro)

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак вона існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.