Новини

Австралійський сталевиробник відмовився від декарбонізації через високі ціни на електроенергію

23.02.2021

Найбільша металургійна компанія Австралії BlueScope Steel почне планові роботи з модернізації (заміна футеровки) доменної печі №6 потужністю 2,1 млн. т стали в рік на меткомбінаті Port Kembla (штат Новий Південний Уельс). У компанії не вірять, що низьковуглецеві технології виплавки стали настільки розвинені, щоб стати життєздатною альтернативою.

Планується, що модернізована домна №6 замінить доменну піч №5, життєвий цикл якої завершиться у 2026-30 рр. Вартість проекту складе $ 550-630 млн.

За словами Марка Васселл, гендиректора BlueScope Steel, інвестиції в доменне виробництво зобов’язують компанію протягом 20 років виробляти сталь традиційним способом (з використанням залізної руди і коксівного вугілля). Хоча компанія раніше розглядала альтернативні варіанти щодо економічної доцільності.

Металургійний комбінат Port Kembla

Використання водню з поновлюваних джерел на даному етапі буде коштувати в 6 разів дорожче природного газу, вважають у BlueScope Steel. А заміна доменної печі на електродугову піч неефективна в зв’язку з великими витратами на електроенергію і дефіцит металобрухту в Австралії.

Проблеми з цінами на електроенергію

Нагадаємо, що на початку лютого глава австралійського уряду Скотт Моррісон заявив, що до 2050 року країна досягне вуглецевої нейтральності, а швидкість «зеленого» переходу буде залежати від науки і технологій, що дозволяють здешевити отримання «чистої» енергії з водню. У свою чергу, експерти попередили чиновників, що декарбонізація промисловості Австралії неможлива без відповідних фінансових стимулів для інвесторів.

У статті Financial Times, високі ціни на електроенергію стають істотною проблемою на шляху до «озеленення» металургійної галузі, вказують і представники американського стартапу Boston Metals, створеного під егідою Массачусетського інституту технологій і підтримуваного Біллом Гейтсом.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак вона існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.