Компанія Fortescue першою з великих австралійських промислових виробників бере на себе зобов’язання повністю декарбонізувати своє виробництво та ланцюжки поставок.
5 жовтня австралійська залізорудна компанія Fortescue заявила, що може досягти нульового рівня викидів СО2 (рівень Scope 3) до 2040 року шляхом використання водню з відновлюваної енергії для виробництва “зеленого” заліза і, зрештою, сталі.
Сьогодні близько 98 відсотків викидів Fortescue пов’язані з виробництвом сирої сталі, яка традиційно використовує коксівне вугілля. Fortescue – один з найбільших виробників залізної руди та сирої сталі у світі – і третій за величиною в Австралії – що робить його одним із найбільших споживачів вугілля на континенті.
Однак, вже у 2021 році Fortescue має запустити пілотну установку для виробництва «зеленого водню», що буде отриманий за допомогою електроенергії з відновлюваних джерел. На додаток до цього Fortescue прагне досягти 50-відсоткового зниження викидів при транспортуванні руди в морські порти до 2030 року.
Компанія створила новий підрозділ під назвою Fortescue Future Industries (FFI), через який планується розробляти нові технології на основі зеленого аміаку та водню. FFI розраховує витратити від 400 до 600 мільйонів доларів до червня 2022 року на розробку екологічних поїздів, вантажних автомобілів, технологій судноплавства та декарбонізації.
За словами генерального директора FMG Ендрю Фореста, окрім постачання зеленого водню всередині країни та за кордон, компанія хоче використовувати паливо для виробництва “зеленого” заліза, яке можна продавати своїм клієнтам і подавати безпосередньо в електродугову піч (EAF) для виробництва сталі. Це альтернатива традиційному виробництву сталі, де металургійне вугілля об’єднують із залізною рудою у гігантських доменних печах для виробництва чавуну, який потім переробляють у сталь.
Декарбонізація в Україні
В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.
Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.