Новини

ArcelorMittal та Іспанія інвестують 1 млрд. євро у зелену сталь

21.07.2021

Транснаціональна сталеливарна компанія ArcelorMittal очікує, що уряд Іспанія профінансує половину витрат на модернізацію заводу у місті Хіхон.

Найбільша європейська металургійна компанія ArcelorMittal та уряд Іспанії підписали первісну угоду вартістю в 1 млрд. євро щодо реалізації проєктів з виробництва зеленої сталі на півночі країни, в регіоні Астурія.

Інвестиції дозволять ArcelorMittal скоротити викиди СО2 на її іспанських підприємствах на 4,8 млн. т/рік, або приблизно на 50%. При цьому компанія очікує, що Іспанія візьме на себе половину витрат на модернізацію.

Документ передбачає будівництво до 2025 року сучасного підприємства з установкою прямого відновлення заліза (DRI) потужністю 2,3 млн. т в рік, а також гібридну електродугову піч (EAF).

Адітья Міттал, генеральний директор ArcelorMittal

Будівництво нового DRI-заводу в Хіхоні дозволить нам не тільки вдвічі парникові скоротити викиди на наших потужностях в Іспанії, але й створить перший в світі метзавод з нульовими викидами вуглецю в Сестао

Для використання технології DRI ArcelorMittal прагне налагодити постачання зеленого водню від консорціуму Hydeal. Ця компанія планує до 2030 року постачати по всій Європу 3,6 млн. т зеленого водню на рік за ціною 1,50 євро/кг. Для цього вона збудує сонячні електростанції сумарною потужністю 95 ГВт і електролізери потужністю 67 ГВт.

ArcelorMittal Іспанія розраховує, що Hydeal вже до 2025 року почне виробляти зелений водень за допомогою сонячних електролізерів в Астурії. Ціна в 1,50 євро/кг дозволить метзаводу в Сестао бути конкурентоспроможним у порівнянні з іншими підприємствами ЕС.

ArcelorMittal буде транспортувати 1,1 млн. т DRI в рік з Хіхона в Сестао і знизить викиди вуглецю на цьому заводі до нуля до 2025 року. Компанія також планує додатково інвестувати 50 млн євро у використання водню замість природного газу для підігріву слябів для прокатки. До 2025 року компанія планує виробляти 1,6 млн. т безвуглецевої сталі в Сестао в рік.

Eurofer оцінює інвестиції

Інвестиції металургійних компаній ЄС у нові технології виплавки сталі повинні скласти 144 млрд. євро, прогнозує Eurofer. Завдяки цьому вони досягнуть кліматичної нейтральності до 2050 року відповідно до European Green Deal. Джерелом цих інвестицій можуть стати кошти самих підприємств, державне фінансування, наприклад, EU Innovation Fund. Крім цього, доцільно залучати доходи від системи торгівлі квотами на викиди СО2.

Впровадження нових технологій призведе до збільшення витрат на виробництво сталі і цін на металопродукцію у діапазоні від 35% до 100% від поточного рівня. Крім того, металургам знадобиться до 400 ТВт-год кліматично нейтральної електроенергії, що в 7 разів перевищує поточні можливості енергосектора.

Зелена сталь в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак вона існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.