Німеччина отримала підтримку від чотирьох країн Євросоюзу з приводу її протидії визнанню атомної енергетики як зеленої та сталої для інвестицій, пише Reuters.
Зокрема, Іспанія, Австрія, Данія та Люксембург доєдналися до потуг Німеччини та заявили, що інвестори, які стурбовані зберіганням ядерних відходів, можуть втратити довіру до фінансових продуктів, позначених зеленим, якщо включити ядерну енергію без їх відома.
«Ми переживаємо, що включення ядерної енергетики до систематики пошкодить її цілісність та довіру, а отже, і корисність», – заявили міністри країн. При цьому відічено, що кожна країна ЄС має право вибору власної форми енергії.
Такі країни, як Франція, що мають велику долю ядерної енергетики, та деякі східноєвропейські держави віддають перевагу ядерній енергетиці, оскільки вона не виділяє вуглецю, що шкодить клімату.
Єврокомісія опублікувала кліматичні критерії зелених інвестицій, починаючи від реконструкції будівель і закінчуючи виробництвом цементу, сталі та батареї. Питання атомної енергетики, яке розглядається окремо, знаходить неоднозначні відгуки навіть у Єврокомісії, тому проблема остаточного зберігання ядерних відходів досі не визначене.
Німеччина вже 20 років поступово відмовляється від використання атомної енергетики через проблеми безпеки. Це стало відповіддю країни на катастрофу на АЕС Фукусіма в Японії 2011 року.
European Green Deal
Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.
В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.
В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.
Декарбонізація в Україні
В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.
Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.