Green Deal в Україні

Метінвест займеться зеленої металургією в Запоріжжі

11.06.2021

Генеральний директор Юрій Риженков запевняє, що Метінвест стане вуглецево-нейтральним до 2050 року.

Українська група «Метінвест» розробляє плани будівництва в Запоріжжі «зеленого» металургійного заводу на базі комбінату «Запоріжсталь». Про це заявив генеральний директор групи Юрій Риженков в інтерв’ю телеканалу «Україна 24».

«Ми не можемо розвивати проект з будівництва нового сталеплавильного комплексу в тому вигляді, в якому є «Запоріжсталь». Але є ідея, що ми можемо поруч там побудувати нове екологічно чисте вуглецево-нейтральне виробництво і під це вже робимо перші кроки», – зазначив він.

Метінвест

За його словами, декарбонізація сталевого виробництва є складним завданням, яке можна вирішити за рахунок «зелених» технологій.

Юрій Риженков, генеральний директор Метінвесту

Вихід є – так звана ідея «зеленої» металургії, яка є і в компанії «Метінвест». Ми йдемо від традиційного способу виробництва сталі – можемо поміняти все це на електрометалургію, яка заснована на водні і зведе до нуля викиди СО2.

Керівник «Метінвесту» визнав, що компанія не зможе реалізувати ці плани в доступній для огляду перспективі.

«Це не скоро. Ми можемо бути вуглецево-нейтральні до 2050 р, як і Європа. Але для цього має бути більше дешевої електроенергії», – пояснив він.

European Green Deal

Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.

В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.

В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.