Новини

Озеленення британської металургії вимагає державного стимулювання – Financial Times

09.06.2021

Інвестиції в декарбонізацію виробництва на британських металургійних заводах можливі лише за умови створення урядом країни фінансового стимулювання. Про це йдеться в публікації Financial Times.

«Великобританія хоче бути в авангарді декарбонізації, але нам потрібна ясність щодо напрямку руху. Міністри повинні дати уявлення про те, як вони зроблять цей процес конкурентоспроможним для інвестицій», – заявляють представники компаній.

Багато що залежить від планів уряду щодо просування «зелених» технологій в сталеплавильному виробництві: використанні водню та підтримці розвитку необхідної інфраструктури.

Такі інвестиції непосильні для окремих компаній без державного стимулювання. За оцінками експерта Крістофера Макдональда з Інституту обробки матеріалів, перехід на екологічно чисту сталь обійдеться британським металургам в 6-7 млрд фунтів стерлінгів – без урахування вартості допоміжної інфраструктури.

стимулювання
British Steel

В уряді визнають, що Великобританія відстає від Європи в повному переході на зелену сталь. Так, згідно з даними звіту, підготовленого і опублікованого відділом енергетичних та кліматичних досліджень Мінекономіки, в Європі заплановані або реалізуються 23 проекти з виробництва сталі з використанням водню замість традиційного вугілля, яке дає основний обсяг парникових викидів.

Одним з найбільш амбітних проектів є воднева стратегія Німеччини, яка передбачає бюджетне фінансування в розмірі 9 млрд євро для переходу металургії на водень, одержуваний за допомогою відновлюваних джерел енергії.

У Великобританії влада теж запустила ряд ініціатив. Наприклад, створено Фонд промислової трансформації вартістю 315 млн фунтів стерлінгів для скорочення витрат підприємств з високим енергоспоживанням і Фонд зеленої стали на 250 млн фунтів, який почне працювати з 2023 року.

Однак жодна з оголошених на даний момент ініціатив уряду Бориса Джонсона не є комплексною стратегією, підкреслює глава асоціації UK Steel Гарет Стейсі. За його словами, допомога уряду в зниженні витрат британських металургів на електроенергію життєво важлива. Оскільки всі варіанти декарбонізації сталевого виробництва спричинять величезне зростання енергоспоживання.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через півроку після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.