Новини

Ovako вироблятиме зелену сталь з січня 2022 року

29.09.2021

Шведський виробник інженерної сталі Ovako прагне досягти повної вуглецевої нейтральності, зробивши перехід на електросталеплавильний метод виробництва.

28 вересня компанія анонсувала перехід до виробництва 100 % вуглецево-нейтральної сталі з січня 2022 року. Впевненість заяви підкріплюється успіхом нещодавнього пілотного проекту компанії з нагріву сталі без копалин.

Наразі Ovako готується до свого першого повномасштабного виробництва сталі на водневій основі на своєму заводі в Хофорсі у Швеції. Головну роль у вуглецево-нейтральному виробництві сталі буде грати металобрухт, як основна сировина для електродугової печі. Компанія активно працює над закупівлею брухту, феросплавів та інших матеріалів з низьким вмістом вуглецю.

Ми хочемо бути на передовій переходу до сталого суспільства без викидів вуглецю. Тому ми розпочинаємо виробництво 100 % вуглецево-нейтральної сталі з 2022 року. Кліматичні ініціативи Овако досі сприяли скороченню нашого вуглецевого сліду на 55 % з 2015 року. Завдяки нашій ініціативі з нагріву водню, ми будемо стимулювати цей розвиток і підтримувати наших клієнтів у зробити їх продукти більш безпечними для клімату

Маркус Хедблом, президент та генеральний директор Ovako

Рішення оновити свою бізнес-модель з 2022 року випливає з інвестиційних домовленостей кількох великих виробників сталі на доменних печах для розробки нових модулів заліза з прямим відновленням та захисту довкілля. Це на додаток до більш широкої мети – збільшити виробництво сталі на металобрухті та зменшити викиди вуглецю з сталеливарного сектора, який є другим за величиною промисловим виробником вуглекислого газу у світі.

Впровадження водневої інфраструктури у сукупності з електрометалургійними технологіями призведе до подальшого скорочення викидів CO2 Ovako на 80% у порівнянні з базовим рівнем 2015 року або на 50% у порівнянні з сьогоднішніми рівнем. 

Овако продовжує звітувати про загальні викиди продукції за усіма трьома рівнями (Scope 1, 2, 3), у тому числі, звіти охоплюють викиди від постачальників.

На заводі в Хофорсі викиди СО2 за рівнем 1, 2 (Scope 1, 2) складають 124 кг на тонну сирої сталі в порівнянні з 1700 кг у середньому по світу.

Загальні обсяги викидів СО2 за рівнями 1, 2, 3 (Scope 1, 2, 3) складають 467 кг на тонну г/к прокату у порівнянні з 2600 кг на тонну, як середньосвітовий показник.

За словами Ovako, всі викиди CO2 будуть регулярно перевірятися третьою стороною з розрахунками і збором даних відповідно до ISO14064-1 і Протоколом про парникові гази. Компенсація викидів вуглецю буде обрана відповідно до принципів Золотого стандарту в рамках Механізму чистого розвитку Організації Об’єднаних Націй.

European Green Deal

Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.

В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.

В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.