Новини

Tata Steel просить державної підтримки для переходу до «зеленої металургії» в Нідерландах

17.09.2021

Компанія Tata Steel  очікує, що уряд візьме на себе частину фінансових витрат на модернізацію сталеливарного заводу

15 вересня компанія Tata Steel заявила про намір модернізувати свій сталеливарний завод Ijmuiden в Нідерландах. Компанія планує повністю переобладнати підприємство та впровадити екологічно чисті технології виробництва сталі. Але це може статися тільки при достатній фінансовій підтримці уряду Нідерландів.

Tata Steel ставить перед собою амбітну мету скоротити викиди СО2 на 5 мільйонів тонн на рік до 2030 року. Компанія прагне відмовитись від доменної технології виробництва сталі, впровадивши замість неї технологію прямого відновлення заліза (DRI), засновану на водні. Також планується інвестиційний проект по будівництву в однієї або декількох електродугових печей, щоб перетворювати чавун на сталь.

Tata Steel обрала неочікуваний шлях модернізації. Раніше компанія схилялася до іншої технології – CCS, принцип якої полягає у уловлюванні та зберіганні вуглецю.

Обираючи водневу технологію виробництва сталі в Нідерландах, ми хочемо зробити важливий стратегічний крок для того, щоб зробити наше виробництво сталі більш сталим. Ми повністю підтримуємо кроки, які має вжити керівництво підприємства Ijmuiden

Виконавчий директор Tata Steel Т. В. Нарендран.

Наші плани декарбонізації потребують фінансової та регуляторної підтримки уряду Нідерландів. Ми знаємо, що процес отримання дозволу забере час, тому важливо розпочати його зараз. Ця програма допоможе просунути один із низки варіантів майбутньої декарбонізації, які все ще розглядаються

Tata Steel Netherlands

У свою чергу, міністр економіки Нідерландів Стеф Блок в своїй заяві сказав, що вивчить ступінь доступності національних або міжнародних субсидій, не порушуючи європейських правил державної підтримки.

EuropeanGreenDeal

Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.

В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.

В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.