Новини

Німеччина виділила кошти ArcelorMittal на перехід до зеленої металургії

08.09.2021

Державна допомога від уряду Німеччини на будівництво нового «зеленого» сталеливарного комплексу в Гамбурзі становитиме 55 мільйонів євро.

ArcelorMittal планує інвестувати 110 мільйонів євро в інноваційний металургійний завод, який використовуватиме водень, вироблений за допомогою поновлюваних джерел енергії. Німеччина готова взяти на себе половину витрат інвестиційного проекту.

За словами міністерки навколишнього середовища ФРН Свеньї Шульце, держава спрямує 55 мільйонів євро на будівництво цього заводу прямого відновлення заліза (DRI), який буде використовувати зелений водень для відновлення залізної руди в процесі виробництва сталі без викидів CO2.

«Уряд не залишить сталеливарну промисловість на самоті в її перетворенні», – сказала Шульце. «Якщо компанії зараз інвестують в вуглецево-нейтральні види діяльності та продукти, такі як зелена сталь, вони виживуть на ринку майбутнього і їх робочі місця будуть у безпеці».

ArcelorMittal прагне виробляти «зелену» сталь з 2025 року, отримуючи її з екологічно чистого DRI, отриманого з ще незбудованого електролізера потужністю 50 мегават, що буде переплавлятися зі сталевим ломом в електродуговій печі, яка сама буде працювати на екологічно чистій енергії.

В даний час ArcelorMittal виробляє DRI з так званим сірим воднем, використовуючи природний газ. Водень вважається екологічно чистим, якщо він виробляється з відновлюваних джерел енергії, одержуваних від вітру або сонця, і пропускається через електролізер.

Обіцяне фінансування має бути схвалена Європейською комісією відповідно до правил державної допомоги. Портове місто Гамбург створює водневий кластер, який об’єднує безліч місцевих споживчих, енергетичних і виробничих підприємств.

ArcelorMittal хоче виробляти в Гамбурзі один мільйон тонн вуглецевої сталі на рік до 2030 року, щоб щорічно скорочувати викиди CO2 на 800 000 тон. План компанії щодо Гамбурга включений в стратегію по досягненню безвуглецевого виробництва на всіх чотирьох заводах в Німеччині – в Бремені, Дуйсбурзі, Айзенхюттенштадті, а також в Гамбурзі – поряд з проектами в інших країнах.

European Green Deal

Нагадаємо, що у грудні 2019 року Єврокомісія прийняла план European Green Deal задля досягнення нульових викидів парникових газів і нульового забруднення навколишнього середовища в країнах-членах Європейського союзу шляхом переходу від викопних до поновлюваних джерел енергії і сировини до 2050 року.

В Євросоюзі інвестплан по «зеленому переходу» промисловості становить 1 трлн. євро протягом 2021-2030 року у вигляді пільгових кредитів і субсидій. Єврокомісія також направить близько 300 млрд. евро з Фонду по боротьбі з економічними наслідками впливу коронавируса саме на екомодернізацію промпідприємств.

В рамках European Green Deal Єврокомісія має намір ввести особливий «вуглецевий» податок щодо імпортерів, які не скорочуватимуть викиди СО2.

Декарбонізація в Україні

В Україні єдиним стимулом для декарбонізації сталеливарної промисловості є норма про зелену електрометалургію. За цією нормою, підприємства, що знизили викиди СО2 до європейського цільового рівня, зможуть претендувати на невелике зниження тарифу на електроенергію.

Однак зелена металургія існує лише в теорії. Через рік після прийняття відповідного закону стимул так і не запрацював через нездатність Кабінету міністрів розробити необхідні нормативні акти.